Mnohé maminy rozmýšľajú, ako prispejú do rodinného rozpočtu, popri materskej alebo rodičovskej dovolenke. Hľadajú prácu z domu, ktorá by vyhovovala požiadavkám ich rodiny. Prácu na skrátený úväzok využívajú matky spolu so študentmi a dôchodcami. Podľa štatistík Eurostatu tento typ práce tvorí niečo okolo 6% ľudí. Prácu z domu ana skrátený úväzok tvorí omnoho menšie percento.

Dosť málo?

Tiež si myslím.

Jedným z hlavných problémov matiek, ktoré by si radi privyrobili počas rodičovskej alebo materskej dovolenke je príliš malá ponuka pracovných pozícii na trhu práce. Ak hľadajú pracovné ponuky, zväčša nájdu pozície v call centrách, predaj kozmetiky či bambusových ponožiek, lepenie obálok alebo dokladanie tovaru v obchode. Často krát je nevýhodou takýchto ponúk nižší zárobok a slabšia referencia do životopisu.  Pričom medzi hlavné aspekty práce popri materskej/rodičovskej dovolenke by malo patriť:

  • Home office, práca by sa mala dať vykonávať z domu
  • Flexibilita, práca by mala mať flexibilnú pracovnú dobu
  • Zmysel, práca by mala byť naplńujúca
  • Patrične ohodnotený zárobok

Práca vykonávaná z domu je pre mamičky najväčším benefitom, nakoľko väčšinu ich času venujú deťom a domácnosti. Ak si pripočítate, koľko času by mamine zabralo dochádzanie na brigádu, náklady na prepravu a kto by postrážil deti… je úplne jasné, že HOME OFFICE alebo práca z domu je ideálnou voľbou pre mnohé matky.

Ďalším benefitom, ktorý uviedli mamičky by mala byť flexibilita. Je nepravdepodobné, že matky s ich deťmi zažívajú každý deň taký istý. Niekedy sú dni ako na kolotoči, inokedy majú času nazvyš. Flexibilita je niečo, čo pracovné ponuky na trhu práce často krát nemajú.

Zmysel práce dokáže mamičke dodať novú energiu, ak má pocit, že jej život sa točí len okolo plienok a varenia, zmysel v práci, aj keď ju robí len 2 hodiny denne môže matku vyživiť novou energiou.

Vyšší zárobok nepatril medzi top uvedené hlavne aspekty práce z domu, ale určite by potešilo matky pracovať za 10€/hod ako za 4€/hod. Pozície skráteného úväzku však často krát ponúkajú práce pod 5€/hod.

Ako nájsť prácu z domu popri starostlivosti o deti a domácnosť?

Koľko ľudí, toľko chutí, hovorí sa.

Existuje mnoho spôsobov, ako si dokážete nájsť prácu z domu popri tom, ako sa staráte o rodinu. Preto je vhodnejšie opýtať sa, ako nájdete prácu, ktorá spĺňa aspekty vhodnej práce pre matky, ktoré ostali doma s deťmi.

  1. Môžete začať podnikať, ak ste tvorivý typ, ak rada prevezmete iniciatívu do vlastných rúk. Možno vás počas materskej alebo rodičovskej dovolenke napadlo mnoho skvelých podnikateľskcýh vízii, s ktorými by ste chceli začať. SMELO DO TOHO!
  2. Môžete si nájsť vhodnú pozíciu na trhu práce, či už na weboch alebo sociálnych médiach, prípadne vám ju ponúkne niekto z okolia.
  3. Váš terajší zamestnávateľ vám prispôsobí pracovný pomer, aby ste mohli vykonávať prácu z domu, prípadne budete chodiť len na pár hodín (pozor, odporúčam naštudovať vopred podmienky nároku na ďalšiu materskú, ak plánujete ďalšie dieťa)
  4. Môžete sa naučiť tak ako aj ja, ako pracovať z domu sama pre seba. Ako si nájdete klientov, ako si stanovíte vašu hodinovú mzdu, aké služby môžete poskytovať. Bude vám k tomu stačiť len notebook, internet a chvíľa voľného času.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si môj príbeh a možno vás inšpiruje k tomu, aby ste vyskúšali služby, ktoré ponúkam pre všetky ženy, matky ále aj pre pánov a to, ako začať s virtuálnou asistenciou z pohodlia domova. Pričom samé si určíte, koľko chcete pracovať.

Share your thoughts

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *