Mnoho žien zisťuje, že po tom, ako sa im narodilo dieťa a strávili nejaký čas v domácnosti, sa môže prejaviť v tom, ako vnímajú okolie a seba samú. Obdobie, kedy sa má žena po materskej alebo rodičovskej dovolenke vrátiť opäť do práce je výraznou zmenou, najmä ak matka počas tohto obdobia nepracovala. Môžu prísť myšlienky plné obáv a neistoty z mnohých vecí…

Väčšinou si tieto matky kladú rovnakú otázku, na ktorú hľadajú odpoveď…

Práca alebo rodina?

Existuje viacero možností, ako ženy otázku zosúladenia rodiny s kariérou riešia. Buď:

Nastúpia do predchádzajúceho zamestnania, pričom ich zamestnávateľ môže a nemusí tolerovať to, že sa stali matkami, a s najvyššou pravdepodobnosťou budú potrebovať viac OČR, ako pred nástupom na materskú. Zamestnávateľ s matkou sa môže dohodnúť, že sa jej upraví pracovnoprávny vzťah. Existuje niekoľko skupín, ako riešia matky svoju prácu po skončení materskej alebo rodičovskej:

 1. Skrátený (polovičný úväzok)
 2. Možnosť pracovať z domu pre terajšieho zamestnávateľa (home office)
 3. Možnosť flexibilnej pracovnej doby
 4. Zdieľané pracovné miesto
 5. Projektové zamestnanie

O jednotlivých pracovných možnostiach nájdete na internete veľa informácii, a ak sa ťa milá mamička aj bezprostredne týka, sama najlepšie vieš, ako ti vyhovuje 🙂

Ale čo tá druhá skupina mamičiek, ktoré nemajú dobrého zamestnávateľa, prípadne nemajú pracovnú náplň prispôsobenú tomu, že majú dieťa?

Ako by mal vyzerať ,,family friendly zamestnávateľ“ podľa slovenských mamičiek?

Pri prieskume názorov a postojov žien som našla zaujímavý článok jednej slovenskej autorky, ktorá založila portál pre ženy. Na tomto portáli urobila prieskum medzi mamičkami, pričom sa do neho zapojilo 452 žien. Pýtala sa mamičiek na to, ako by podľa nich mal vyzerať ,,family friendly zamestnávateľ“.

Výsledky sú veľmi zaujímavé:

 1. Čo budú robiť po materskej? 52 % žien si po skončení materskej musí hľadať novú prácu, 30 % opýtaných sa plánuje vrátiť do pôvodného zamestnania a 14 % z nich plánuje podnikať.
 2. Čo je v práci pre mamu najdôležitejšie? Až 51% mamičiek považuje za najdôležitejšie v práci to, že ich práca musí baviť. Na druhej priečke bolo finančné ohodnotenie.
 3. Na otázku: ,,Aké sú strachy matiek po návrate na trh práce?“ uviedlo 52 % žien, že nevedia, ako zladiť prácu a rodinu, 22 % z nich sa obáva toho, že budú znevýhodňované, kvôli tomu, že majú deti.
 4. Ideálna pracovná doba pre matky z prieskumu zhodne tvrdí, že až 64 % by prijalo 6h pracovnú dobu, 19 % si myslí, žeby prijali 8h pracovnú dobu a naopak 17 % uviedlo, že by pracovali najradšej 4 hodiny denne.
 5. Medzi top firemnými benefitmi jasne vyhrala možnosť pracovať z home officu, uviedlo to až 62 % žien.

(Zdroj prieskumu: TU)

Aké možnosti majú matky z druhej skupiny?

Na to, či si matka dokáže nájsť vhodné zamestnanie vplýva mnoho faktorov…. miesto, kde žije … aké má predchádzajúce pracovné schopnosti … aké má vzdelanie… ale aj to, či žijeme dobu pandémie ako teraz a výrazne klesol dopyt po niektorých druhoch práce.

Mnoho matiek sa sťažuje, že pracovných ponúk na trhu práce, ktoré by poskytovali benefity flexibilnej pracovnej doby alebo polovičného úväzku je ako šafránu.

Stále však existuje mnoho riešení, ktoré môžu matky využiť…

Ja ako autorka tohto článku a zakladateľka webu alexfarkasova.sk, pár mesiacov pred pôrodom uvažujem, ako by som mohla svoje know how posunúť viacerým matkám…či už chcú pracovať popri materskej, rodičovskej alebo hľadajú nové spôsoby práce…

že k tomu, aby mohli využívať všetky výhody, teda:

 • PRACOVAŤ Z DOMU
 • NEVYBERAŤ SI MEDZI RODINOU A KARIÉROU
 • MAŤ FLEXIBILNÝ PRACOVNÝ ČAS
 • BYŤ PAŇOU SVOJHO ČASU
 • MAŤ 4h, 6h alebo 8h PRACOVNÝ REŽIM
 • ZAROBIŤ DO RODINNÉHO ROZPOČTU NIEČO NAVYŠE

….nepotrebujú predávať MLM produkty, ani pracovať v call centrách….ale že sa to jednoducho dá…..

Milá matka, potrebuješ 1 notebook, pár hodín denne tvojho času a skúseností, ktoré máš z predchádzajúcich prác….

AK ŤA ZAUJÍMA, AKO ZAČAŤ PRACOVAŤ Z POHODLIA DOMU a pritom nepredávať MLM produkty, URČITE SA MI OZVI.

PRIPRAVUJEM ZAUJÍMAVÉ SLUŽBY, ktoré dúfam, že pomôžu mnohým matkám, ktoré si kladú otázku, AKO ZLADIŤ PRÁCU A RODINU. 

Share your thoughts

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *